Bitcoin ve diğer dijital para birimi biçimlerinin yükselişi, vergi uygulama hakkında birçok soruya neden oluyor: dijital para birimleri için ne tür vergi muamele yönergeleri var? Vergi raporlama ajansları, şu anda dünya çapında var olan çok sayıda dijital para birimine nasıl yanıt veriyor? Sanal para vergiden kaçınma amacıyla ne ölçüde kullanılıyor?
Bütün bunlar, bitcoin’de ödenenler, sadece ona yatırım yapanlar ve vergilendirmeyi hırsızlık olarak gören anarko-kapitalist eğilimlerin çoğu arasında ateşli konuşmalar başlattı. Vergi cennetleri, denizaşırı hesaplar, şifreleme ve Panama Belgesi vahiyleri ile ilgili hakim sorunlar göz önüne alındığında, birçoğu hakim vergi izleme sistemlerinin kesintiye hazır olduğunu savunuyor.
Verco uzmanı Daniel Winters, Bitcoin Magazine ile yaptığı bir röportajda, giderek karmaşıklaşan ABD vergi vergilendirme ortamını anlamanın yollarını ele aldı. Butik şirketi Global Tax Accountants, dünya çapında dijital para ve blockchain işlemlerinin vergi sonuçlarına odaklanan bir avuç biridir.
Winter’ın bu dar tanımlanmış nişe yolculuğu ilginçtir. Bitcoin’in 2013’te artan popülaritesini duyan biraz para biriktirdi ve küçük bir miktar satın aldı. Bitcoin’in merkez bankalarının veya hükümetin kontrolü dışında tamamen mevcut olan değer alışverişi konusunda güvenilmez, eşler arası sistemden etkilenmiştir. Zaman içinde bu hareketin bir vergi uzmanı olarak çalışmasına nasıl uyum sağlayabileceğini keşfetmeye başladı. Daha sonra, Mart 2014’te sanal para birimlerinin vergilendirilmesi konusunda IRS tarafından yayınlanan rehberliği gözden geçirdikten sonra, geçen yıl tüm muhasebe uygulamasını dijital para / blok zincir nişine doğru döndürmeyi seçti.
Bugün Daniel’in yatırımcıları, yüklenicileri ve bitcoin kazançları olan işletmeleri içeren 30’dan fazla müşterisi var. Texas Bitcoin Konferansı ve New York Bitcoin Merkezi’nde bitcoin ve vergiler hakkında sunum yaptı ve Bloomberg tarafından New Jersey’in bitcoin işlemlerine vergi muamelesi hakkında röportaj yaptı.
Bir sonraki röportajda Winters, ABD vergi yetkilileri ve kullanıcılar hızla genişleyen dijital para birimi ortamında vergi politikasını daha iyi anlamaya çalıştıklarından öndeki yolu tartışıyor.
Bitcoin vergi amaçlı para olarak kabul ediliyor mu?
IRS Bildirimi 2014-21 uyarınca, bitcoin sanal bir para birimi olarak kabul edilir ve bu nedenle federal vergi amaçları için mülk olarak kabul edilir. Başka bir deyişle, IRS, bitcoin’i hisse senetlerine ve tahvillere benzer olarak görür. Federal vergi yasası uyarınca, bitcoin satın alıp daha sonra satıyorsanız, işlemde kazanç veya kayıp elde edersiniz.
Bitcoin’in sanal para birimi olarak adlandırılması, bir değişim aracı olarak kullanımını ifade eder. Piyasada işlem görmesi de değerini belirler. Ancak, bildiğimiz gibi, herhangi bir egemen hükümet tarafından desteklenmemektedir ve hiçbir yerde yasal bir ihale değildir. Bu yüzden bir para birimi olarak işlev görür, ancak sadece sanal dünyada ve elektronik olarak.

Tanım nereden elde edildi?
FinCen, dijital para biriminin tanımlanması için kapsamlı rehberlik yayınladı. IRS rehberlerini Mart 2014’te yayınladığında, doğrudan FinCen’den bir sanal para birimi tanımını aldılar ve sonra tamam dediler, sanal para birimi nedir ve vergi amaçları için nasıl tanımlanır. Yine IRS rehberinden alınan büyük paket, vergi amaçlı bitcoin’in para birimi değil mülk olmasıdır.
Ama bitcoin’in küresel doğası göz önüne alındığında, neden bir yabancı para olarak kabul edilmiyor?
IRS, vergi amaçları için bitcoin’i yabancı para birimi olarak görmemektedir. Yabancı para farklı bir sınıflandırmaya sahiptir ve çok farklı vergi muamelesi almaktadır. Başka bir deyişle, bitcoin, Almanya’da biraz Euro satın almış ve daha sonra bunları ABD dolarına dönüştürmüş gibi muamele görmüyor.
Ve bitcoin’in bir meta olarak sınıflandırılmasıyla ilgili tüm konuşmalarda ne var?
Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Kayıt için: Bitcoin ayrıca vergi amaçlı bir emtia olarak kabul edilmez. Bu karışıklık muhtemelen finansal türevleri düzenleyen Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan (CFTC) kaynaklanmıştır. Bitcoin’in CFTC amaçları için bir mal olduğunu belirttiler. Komisyon, soya fasulyesi, mısır veya domuz karınlarının fiyatı için vadeli işlem sözleşmeleri veya türevleri gibi finansal ürünleri düzenlemek için yıllar önce kuruldu. Türev, temel olarak değeri soya fasulyesi fiyatı gibi başka bir şeyin fiyatına bağlı olan bir sözleşmedir. Böylece CFTC finansal türevleri ve vadeli işlem sözleşmelerini düzenler. Bitcoin ile ilgili olarak aktarmaya çalıştıkları şey, aynı zamanda, düzenleme ile yükümlü oldukları bir vadeli işlem sözleşmesi veya türevidir. Ancak bunun [CFTC] ‘nin vergilendirme ile ilgisi yoktur.
Peki neden başlamak için bir vadeli işlem sözleşmesi olarak tanımlandı?
Temel olarak, bir vadeli işlem sözleşmesi, belirli bir zamanda bir emtia veya başka bir varlığı belirli bir fiyat için gelecekte satın alma veya satma hakkını satın almanıza izin verir. Bu sözleşmeler aslında ürünlerinin fiyatını garanti etmek isteyen çiftçiler için oluşturuldu. Bu günlerde, bitcoin de dahil olmak üzere çok çeşitli finansal varlıklar için bir türev sözleşmesi satın alabilirsiniz. Bu nedenle, CFTC bitcoin ile ilgili bildirimlerini yayınladığında, bu sadece bitcoin türev sözleşmelerinin CFTC tarafından düzenlendiği anlamına geliyordu. Yine, bitcoin kesinlikle vergi amaçlı bir emtia değildir.
Günün sonunda, bir bitcoin satışı hisse senedi ile aynı şekilde mi görüntüleniyor?
Evet. Bitcoin satışları hisse senedi satışları gibi görüldüğünden, elde edilen kazanç kısa vadeli veya uzun vadeli olacak ve ilgili vergi oranlarına tabi olacaktır. Bitcoin’in bir yıldan fazla tutulduğu uzun vadeli satışlar, çoğu vergi mükellefi için yüzde 15 sermaye kazancı vergisine tabidir. En yüksek gelir grubundaki vergi mükellefleri, yüzde 20 sermaye kazancı vergisine tabidir; bu vergi, tek mükellefler için 415.050 doların üzerindeki gelir ve müşterek olarak başvuruda bulunan evli vergi mükellefleri için 466.950 dolardır. Kısa vadeli satışlar, bitcoin’in bir yıla kadar tutulduğu satışlardır ve yüzde 39,6’ya kadar normal gelir oranlarına tabidir.
Tüm bunlar vergi beyannamesinde nasıl muhasebeleştirilir?
Bitcoin ile ilgili olarak, bir vergi beyannamesi konusunda rapor edilmesi gereken iki şey vardır: gelir veya gelir ve bu varlıkların satışından kaynaklanan sermaye kazançları.
Sermaye kazançları nasıl hesaplanır?
Sermaye kazancı / zararı, sanal para biriminin satın alma fiyatı veya esası satış fiyatından çıkarılarak hesaplanır. Belirli bir sanal para biriminin temeli, ödeme veya makbuz tarihinde ABD doları olarak adil piyasa değeridir.
Ortalama bir kullanıcı için bunun anlamı, bugün 100 $ bitcoin satın almaları durumunda, maliyeti 100 $ olan bir varlığa sahip olmalarıdır. Şimdi diyelim ki bir yıl geçiyor ve bitcoin aydan geçiyor, fiyat iki katına çıkıyor. Şimdi 200 dolar değerinde. Sonra satıp 200 $ kazanın. 200 $ eksi 100 $, vergi beyannamenizde bildirilmesi gereken 100 $ sermaye kazancıdır.

Ancak, bitcoin’in takdir etmeden önce dönüştürürseniz vergilendirilemez hale geldiğini söyleyen bazıları var.
Bu yanlış. Diyelim ki, bir madencilik sözleşmesinden 1000 $ Bitcoin alırsanız, o zaman 1.000 $ geliriniz var. Ve eğer bu bir işletme ise, 1000 dolar gelir olarak görülmelidir. Sonuç olarak, 1000 dolar normal gelir veya gelir. Ancak, aynı zamanda 1000 $ maliyet esaslı bir sermaye varlığı olarak da kabul edildiğini unutmayın. Yani o bitcoin’i o gün dolara dönüştürmezseniz, işlemde bir kazanç veya kayıp elde edersiniz.
Vergi esasları bitcoin madencileri ve kazançları için nasıl geçerlidir?
IRS, bir madencilik işinden (bitcoin) gelir alan bir madenciyseniz, bunun, aldığınız gün sanal para biriminin ABD doları değerine eşit olduğunu söylüyor. Örnek olarak, solo madencilik yaptığınızı ve ödeme yapmadan bir buçuk ay sürdüğünüzü varsayalım. Sonra bir gün aniden şanslı hale gelir ve 12 jetonla büyük bir bloğa çarparsınız. Bu gelirlerin tam dolar değeri, aldığınız tarihte geçerlidir.
Madencilik işletmeleri için vergiler nasıl görüntülenir?
Gelir, işletmenin her gün aldığı bitcoinin dolar değerini yansıtır. Ancak işletmeler, bu harcamaların bitcoin veya bitcoin’den dönüştürülen dolar cinsinden ödenip ödenmediğine bakılmaksızın gelirlerini yaptıkları harcamalarla azaltabilir. Başka bir deyişle, madencilik işletmenize bitcoin ile bir grup güç kaynağı satın alırsanız, giderleriniz düşülebilir.
Mal veya hizmet karşılığında alınan bitcoin ne olacak?
Fiat para biriminde ödenen normal ücretlerle aynı olağan gelir olarak değerlendirilir.
Ödemelerini bitcoin’de alan bir madenci veya serbest yüklenici ne olacak?
IRS, bitcoin veya diğer dijital para birimi biçimlerini alan yüklenicilerin 1099 raporlama kuralına tabi olduğunu açıkça belirtmiştir. Bu, bir ABD vatandaşı veya daimi ikamet ediyorsanız ve biri size bitcoin ödüyorsa, en az 600 $ olması şartıyla, bu şirketin size 1099 sağlamakla yükümlü olduğu anlamına gelir.
Ve W-2 çalışanları?
Birisi W-2 çalışanı ve işvereni bitcoin olarak ödemeyi seçerse, IRS bu ücretlerin dolar değerinin yıl içinde aldıkları diğer dolarlara eklendiğini ve bunun sonuna dahil edilmesi gerektiğini belirtir. yıl vergi belgesi.
IRS yakın zamanda Eylül ayında yeni bir rehberlik raporu yayınladı. Bunu kısaca tartışabilir misiniz?
IRS’nin son 31 sayfalık rehberlik raporu, bitcoin ve sanal para vergilendirmesine, IRS’nin bunu ele almak için şimdiye kadar yaptıklarına ve gelecekte ne yapmaları gerektiğine genel bir bakış sunuyor. Bu kılavuzun geniş hedefleri aşağıdaki gibidir: (1) sanal para birimlerinin geliri gizlemek ve ABD vergilendirmesini önlemek için bir yöntem olarak yaygın olarak kullanılıp kullanılmadığını belirlemek; (2) sanal para bilgisini IRS genelinde paylaşmak; (3) işlemlerde sanal para birimleri kullanan vergi mükelleflerinin, özellikle de denizaşırı düzenlemelerin, geliri gizlemeye ve ABD vergilendirmesini önlemeye çalışıp çalışmadığını belirlemek için kullanılabilecek denetim tekniklerini tanımlamak.
Bu daha büyük bir uygulama çabasının bir parçası mı?
Diyelim ki IRS’nin vergi kaçakçılığı için bitcoin’in kullanılıp kullanılmadığını belirlemekle görevli bir ekibi var. Bu bilgi, IRS boyunca paylaşılmaktadır ve gelirlerini saklayan insanları çiviler için denetim teknikleri tanımlanmaktadır. 300’ün üzerinde temsilciye eğitim verdiler ve sanal para biriminin ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında genel bir bakış sağladılar.
IRS, çoğu insanın, birçok insanın, bitcoin işlemlerini düzgün bir şekilde rapor etmediğinin ve uygulama mekanizmalarının yeterli olmadığının farkındadır.
Sizce, dünya genelinde bitcoin ve diğer dijital para birimi kullanımlarının vergi önleme aracı olarak ne kadar yaygın olacağına inanıyorsunuz?
Bu soruyu cevaplamak çok zor. Firmamız vergi kaçakçılığı yapan müşterileri kabul etmemektedir. Sonuç olarak, vergi ödemekten kaçınmak için bitcoin kullanmaya çalışmak çok akıllı değil. Tüm bitcoin işlemleri blockchain’de herkese açık olduğundan, birisi kimliğinizi belirli bir bitcoin adresiyle ilişkilendirebilirse, işlemleriniz oradadır.
Bitcoin’e aktif olarak yatırım yapan ve / veya ödenenlere son tavsiyesi var mı?
İyi kayıtlar tutun. Bu özellikle borsalar arasındaki istikrarsızlık geçmişi ve her an alt edilebilecekleri göz önüne alındığında önemlidir. Her zaman, IRS’nin vergi kaçınmasını tespit etme olasılığının ne olduğu sorulur. Benim görüşüme göre, yasalara uymak ve vergi daireleriyle gereksiz komplikasyonlardan kaçınmak önemlidir. Bu benim tutkum: insanları bu amaca ulaşmada desteklemek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen − three =